Skip to content

Jak przechować pelargonie do wiosny?

Pelargonie to rośliny przeważnie dwuletnie, a więc spokojnie możemy przechować je do następnej wiosny. Możemy też przedłużyć ich żywot i na wiosnę przygotować sadzonki. Wszystkiego dowiesz się z poniższej prostej instrukcji.

Krok 1. Pelargonie, które do tej pory przebywały na zewnątrz, przesadź do nowych donic. Do tego celu użyj specjalnej ziemi do pelargonii, którą można (ale nie musisz) wzbogacić domieszką torfu lub kompostem.

Krok 2. Wykop po kolei pelargonie z dotychczasowego miejsca, w którym rosły (zachowując ich bryłę, a więc system korzeniowy z odrobiną ziemi). Roślinę wraz z bryłą przesadź do nowych donic. Na dnie nowej donicy umieść trochę podłoża, wsadź roślinę z bryłą, obok kolejną i zasyp resztą podłoża.

Krok 3. Po przesadzeniu umieść pelargonie na parapecie w domu (lub w innym miejscu, gdzie jest dostęp do światła i temperatura nie spada poniżej 10-15°C; gdyby pozostawić je na zewnątrz, rośliny by zmarzły). Oberwij przekwitnięte kwiatostany. Mniejsza ilość światła wpadającego do pomieszczenia spowoduje, że owszem roślina będzie jeszcze przez jakiś czas kwitła, ale potem pąki kwiatowe zanikną i pelargonia będzie się rozwijać tylko w pędach.

Filmik – przechowywanie pelargonii

Wiosną wystawiamy pelargonie z powrotem na zewnątrz.

Jak przedłużyć żywot pelargonii?

W lutym lub w marcu utnij najmłodszy pęd rośliny, usuń z niego ewentualne kwiatostany i dolne liście, a następnie wsadź do oddzielnej skrzynki albo posadź razem ze starszymi roślinami. Przed posadzeniem możesz najpierw umieścić sadzonkę w pojemniczku z wodą. Po krótkim czasie pływające sadzonka wypuści korzenie i wtedy powinna być przesadzona do ziemi. Taka sadzonka będzie rosła dużo lepiej od starszych okazów. Na szczęście są jednak sposoby na to, aby wzmocnić te starsze okazy – możesz przyciąć ich gałęzie, nadać roślinie nowy kształt. Taki zabieg sprawi, że roślina będzie dużo lepiej rosła i kwitła.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: