Skip to content

Jak przygotować sadzonki z bylin?

Byliny to kolejne rośliny, które pięknie uzupełnią nasz ogród. Jak powiększyć ich kolekcję? Pokazujemy poniżej na przykładzie słoneczniczka, floksów i irysów.

W pierwszej kolejności przygotuj szpadel, nożyce ogrodnicze/sekator oraz ostry, dłuższy nóż.

Początek jest ten sam dla wszystkich omawianych dziś bylin: przejdź się po ogrodzie i przypatrz się, które kępy bylin są największe, ponieważ to właśnie z nich najlepiej jest pobrać fragment karpy do przygotowania sadzonek. Po wyborze wykop małą część karpy od kępy wybranej przez Ciebie rośliny.

Przygotowanie sadzonek floksów i słoneczniczków

Po wykopaniu części kępy skróć nożycami lub sekatorem (ok. ¾ wysokości) pędy rośliny. To uchroni sadzonki przez zbytnim wyschnięciem. Po odcięciu zbędnych części rośliny zacznij po kolei odrywać od kępy każdy pęd z korzeniami (pamiętaj, aby robić to pojedynczo). Usuń – jeśli widzisz taką potrzebę – nadmiar starych korzeni sadzonki. Zwróć uwagę, czy na sadzonce (w miejscu, gdzie zaczynają wypuszczać pędy) nie znajdują się swego rodzaju „kulki”, a więc zaczątki nowych pędów rośliny. To właśnie z nich wiosną roślina zostanie wyposażona w piękne pędy dające kwiaty.

 

W przypadku słoneczniczków postępujemy tak samo jak z floksami, ale tworzymy sadzonki rozdzielając wykopaną kępę po 3-4 pędy, a nie pojedynczo.

IMG_9534

Przygotowanie sadzonek irysów

Tutaj postępujemy podobnie, jak w przypadku floksów i słoneczniczków, a więc wykopujemy część przerośniętej kępy i ucinamy liście pędów, które się na niej znajdują. Do dalszej „obróbki” sadzonek tych rośliny będzie Ci potrzebny ostry, dłuższy nóż, ponieważ kępa pędów z korzeniami irysów nie jest już tak łatwo rozrywalna jak przy słoneczniczkach i floksach. Przed cięciem ważne jest, aby upewnić się, w którą stronę rosły irysy. Jak to zrobić? Sprawdź, jak pochylone są pędy i zacznij ciąć sadzonki od strony, w której zaczynają się one pochylać, bowiem tam znajdują się najstarsze pędy (kolejne, nowsze przyrastały wachlarzowo do nich). Tniemy kępę (chociaż w przypadków irysów należy raczej użyć słowa – „kroimy”, ponieważ kępa irysów jest mocno zbita) tak samo jak w przypadku słoneczniczków, a więc po parę pędów.

 

Poniżej jeszcze przykład sadzonki floksa, który się przyjął i wypuścił nowe listki.

 

To wszystko! Proste prawda? Sadzonki jakich bylin Ty wyhodujesz? Pochwal się w komentarzu!

Filmik – przygotowanie bylin do rozsady

Filmik – młode sadzonki floksów

2 myśli w temacie “Jak przygotować sadzonki z bylin? Dodaj komentarz

  1. Czy takie sadzonki można zrobić i zasadzić już wiosną, czy lepiej zrobić to na jesieni?
    Chciałabym napisać też przy okazji, że bardzo mi się podoba Państwa blog i kanał na YT. Dużo praktycznych i co ważniejsze przystępnie podanych informacji 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: