Skip to content

ABC rozmnażania róż

IMG_9499Jak możemy zadbać o nasz ogród we wrześniu? Tworząc sadzonki róż! Właśnie ten miesiąc to  idealny czas na przygotowanie młodej rozsady tych pięknych roślin.

Krok pierwszy. Przygotuj podłoże do sadzonek – doniczki z czystym piaskiem.

Krok drugi. Załóż rękawiczki i wyjdź do ogrodu, z którego pobierzesz materiał na sadzonki. Koniecznie w rękawiczkach, bo – jak wiadomo – nie ma róży bez kolców.

Krok trzeci. Sekatorem zetnij gałęzie, na których znajdują się przekwitnięte kwiaty – zawsze ucinaj aż ¾ jej długości. Dlaczego tak dużo? Ponieważ tylko wtedy pojawią się na niej nowe, bardzo mocne pędy (po upływie 2-3 tygodni), które dadzą nam potem piękne kwiaty.

Teraz czas na „produkcję” sadzonek.

Przygotuj ostry nóż i rękawice. Najpierw oberwij kwiaty i liście z każdej gałęzi, którą chcesz przeznaczyć na sadzonkę. Odetnij nożem końcówkę gałęzi w miejscu ścięcia sekatorem. Sadzonka ma mieć ok. 15 cm długości. Każda z nich powinna mieć przynajmniej 3 pączki, gałąź dzielimy na sadzonkę 1,5 cm nad takim pączkiem. Teraz czas na sadzenie.

Uwaga! Sadzonki wsadzamy do donicy z piaskiem w odwrotnym kierunku niż rosła (górą do dołu)! Wsadzamy ją na ¾ jej długości. Jak rozpoznać, w którym kierunku rosła róża? Jeśli na gałęzi rana po liściu jest wyżej niż pączek, to sadzonka jest skierowana zgodnie z kierunkiem rośnięcia. Odwróć ją i w ten sposób włóż do przygotowanej wcześniej doniczki z piaskiem. Kolejną wskazówką jest po prostu grubość gałęzi – jest cieńsza u góry.

Dlaczego sadzimy sadzonki do góry nogami? Otóż, ¾ powierzchni sadzonki, która będzie znajdowała się w piasku, będzie pobierać z podłoża parę wodną, zacznie procesy gojenia, które będzie widać na wierzchołku sadzonki (czubek sadzonki zabliźni się). Po 2-3 tygodniach, gdy wierzchołek sadzonki się zabliźni, wyjmujemy sadzonki, oczyszczamy z piasku i wsadzamy w podłoże już zgodnie z kierunkiem rośnięcia. Uważaj, aby pierwszy pączek od góry znajdował się nad powierzchnią podłoża, a kolejny tuż pod jego linią.

Tak przygotowane sadzonki przechowujemy aż do wiosny. Gdzie? W garażu, altance, wiatrołapie, wszędzie tam, gdzie temperatura jest dodatnia – minimum 15-18° na plusie. Sadzonki podlewamy co 3 dni za pomocą zraszacza. Pierwszą oznaką, że sadzonka puściła korzenie, będzie moment, gdy z pąków zaczną wypuszczać młode pędy (nastąpi to gdzieś w październiku). Skoro młode pędy pojawią się tak szybko, dlaczego należy poczekać z sadzeniem do wiosny? Ponieważ już w listopadzie mogą się pojawić pierwsze mrozy, które zniszczyłyby świeże, białe korzonki przygotowanych przez Ciebie sadzonek. Wiosną po prostu wyciągamy sadzonki, otrzepujemy z piasku i sadzimy do gruntu.

Zaletą tej metody rozmnażania jest to, że zawsze, nawet jeżeli róża zmarznie, to – jeśli tylko jej korzeń przeżyje – z ziemi odbije nam dokładnie ta sama odmiana, którą posadziliśmy. Tak rozsadzona róża zawsze odbije i będzie to ta szlachetna odmiana, którą posadziliśmy.

Filmik instruktażowy- rozmnażanie róż

Powodzenia!

Dajcie znać jakie odmiany róż lubicie najbardziej i czy udało się powiększyć jej kolekcję w Waszym ogrodzie.

IMG_9500

Po trzech tygodniach sprawdzamy kondycje sadzonek. Nowe pędy, zabliźnione rany oraz brak czarnych plam to znak, że sadzonki są w dobrym stanie i można przystąpić do kolejnego kroku jakim jest odwrócenie sadzonek.

DSC00053

Filmik – rozmnażanie róż cz. II – odwracamy sadzonki

 

2 thoughts on “ABC rozmnażania róż Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: