Skip to content

Wrzosy – gdzie i jak je sadzić?

Wrzosy to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych jesiennych roślin. Posadzone w odpowiedniej ziemi i prawidłowo pielęgnowane potrafią zaskoczyć ilością kwiatów i rozmiarami. Sprawdź poniżej, czego, w trakcie naszej wieloletniej praktyki, dowiedzieliśmy się o tych pięknych roślinach!

21103844_1507452295990295_1636150781_o

Odpowiednie podłoże

Jedną z dwóch kluczowych kwestii w uprawie wrzosów jest oczywiście podłoże. Wrzosy będą rosły, a więc również pięknie kwitły, w.. piasku! Właśnie tak, sadząc te rośliny nie sięgaj po torf, glinę, a po to najzwyklejsze podłoże.

Mała pielęgnacja

Dlaczego wrzosy najlepiej rozwijają się rosnąc na piasku? Ponieważ nie lubią wilgoci. Nie twierdzimy, że urosną na pustyni, ale przepadają za suszą, dlatego nie należy ich zbyt często podlewać, a raczej trochę o nich zapomnieć, dać im pobyć bez wody. Nie warto sadzić tych roślin, jeśli w Twoim ogrodzie znajduje się system automatycznego nawadniania. Jeśli mimo systemu zraszania, chcesz je mieć w swoim ogrodzie, wyjmij wąż do nawadniania w miejscu, w którym te rośliny posadziłeś lub odwróć od nich zraszacze, żeby woda nie tryskała na wrzosy. Inna bardzo ważna rzecz w pielęgnacji wrzosów – co roku, po przekwitnięciu wrzosów obcinamy ich kwiatostany. To sprawi, że w kolejnym roku roślina będzie jeszcze bardziej bujna, kwiaty będą bardziej dorodne i będzie ich więcej.

Zielone Pogotowie wspiera Philson Spółdzielnia Inwestycyjna, która pomaga w pomnażaniu prywatnego majątku.

Wrzosy lubią towarzystwo

Wrzosy to towarzyskie rośliny – będą świetnie rosły, jeśli zadbamy o iglaste towarzystwo dla nich. Ono, tak jak wrzosy, również nie lubi wilgoci. Dzięki temu te dwa typy roślin tworzą ze sobą idealnie zgraną kompanię. Warto wspomnieć, że wrzosom nie przeszkadza trawa, nieduże zielsko, dlatego nie trzeba dbać o to, by teren, na którym rosną, był specjalnie wypielony.

Rozmnażanie wrzosów

Wrzosy bardzo łatwo jest rozmnożyć. Gdy tylko jakaś gałązka przyczepi się do podłoża, od razu wypuszcza korzenie. Dzięki tej zdolności, tworzenie sadzonek wrzosów nie powinno Ci sprawdzić żadnych trudności.

Podsumowując, piękne wrzosy to wynik 3 czynników:

  • słabej gleby,
  • małego podlewania
  • obcinania kwiatostanów po przekwitnięciu.

Filmik – jakie podłoże pod wrzosy?

IMG_7251

Napiszcie w komentarzach, w jakiej kondycji są wrzosy w Waszych ogrodach!

3 myśli w temacie “Wrzosy – gdzie i jak je sadzić? Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: